Защо детето лапа всичко е въпрос, който много ме тревожеше с първото ми дете. Затова събрах малко полезна информация.
Защо детето лапа всичко?
“В познавателната дейност на детето, каквато е играта, изключително своеобразна роля играе т.нар. изследване на предмета с уста. Този род действие не може да се отнесе напълно към манипулациите, но то неминуемо се включва в игровата дейност на кърмачето. (…)
- … в най-ранната възраст устата функционира повече като орган на осезанието, отколото ръцете и очите….
- …просредством устните и езика си детето получава по-разнообразни и може би по-специфични усещанията за предметите – за техния вкус, повърхност, температура и пр…
Тази реакция се използува твърде често докъм седмия месец, след което постепенно отпада, защото през второто полугодие на първата година водеща роля в познавателната дейност вече има зрението заедно с осезанието. Родителите би трябвало да се обезпокоят, ако и след тази възраст детето поставя много често предметите в уста. Това идва да покаже, че има задържане в игровата дейност. В този случай трябва да се потърсят причините. Те могат да се крият в недостатъчния брой играчки, в еднообразието на играчките, в ограничените възможности за активно бодърствуване, в бедните впечатления на детето от околната среда или в недостатъчните целенасочени въздействия на родителите. ”
Из “Играта – източник на здраве”, автори: Ю. Митева и Р. Драгощинова, 1981г.
Нещо любопитно – според някои изследователи, децата го правят инстинктивно и за калибриране своя имунитет. Ако ви е интересно прочетете -Infant mouthing behavior: the immunocalibration hypothesis, Fessler& Abrams, 2004
Как да намалим лапането на предмети от детето след годинката?
Имайте предвид, че това, че детето лапа всичко си е абсолютно нормален период от развитието на детето. Затова и казвам само намалим, а не спрем лапането ;). Преходът и спирането са плавни и могат да продължат до 2, а според някои съвременни изследвания и до 3 години. Всяко дете си е уникално и си се развива със свое си темпо.
Ето няколко идеи:
– разнообразяване на играчките на детето с такива от различни материали;
– повече активни игри по време на бодърстването;- разходки на нови места;
– повече сензорни игри – в блога ми има над 100 идеи за стимулиране на различните сетива, а още цял куп има на #днесиграемна
– влияние оказва и колко се стимулира устата с различни текстури и температури храна;
– важно е всеки път да се обеснява и че това не е за ядене, за да се научи детето да категоризира нещата. Понякога просто не знаят и затова тестват или пък им приличат на нещо за ядене.
– ако детето има да изкарва зъбки, си ги чешат с всичко – решение е да предложим алтернативни чесалки.
– някои деца смучат предмети за емоционално успокоение и за да го намалим или прекратим е необходимо да открием заместител на тази потребност.
П.С. Този списък с възможни причини за лапането и идеи за преодоляването не е изчерпателен 🙂
Източници на информацията:
“Играта – източник на здраве”, автори: Ю. Митева и Р. Драгощинова, 1981г.
Mouthing behaviour of young children. автори Groot, Lekkerkerk, Steenbekkers, 1998г.
С този пост, слагам началото на една поредица от статии, отговарящи на въпроси, които си задава всеки родител. Статиите цитират или обобщават информацията в забравени, но много полезни книги. Приятно четене! А, ако имате конкретни въпроси по темата, пишете ми 🙂