Ако сте ходили на поне една лекция за ранно детско развитие, сигурно сте чували тирадата колко полезно е пълзенето за бебетата и как то трябва да бъде стимулирано на всяка цена.
Ако случайно, не сте чували, да припомня някои от ползите от пълзенето:
- Развива баланса и координацията, като работи и за грубата и за фината моторика;
- Подобрява пространствената ориентация;
- Създават се устойчиви връзки между двете мозъчни полукълба;
- Предпоставка е за по-лесно усвояване на умения на по-късен етап;
- Стимулира поставянето на цели и планирането на тяхното постигане;
т.е. пълзенето е не просто полезно, а е важно за децата.
Е, да, но, ако вашето просто не иска да пълзи… Точно в такава ситуация бяхме ние. Знаех всички ползи, много исках малката да пълзи, създадох всички предпоставки по учебник, правих й упражнения за стимулиране. Но не, тя просто беше решила, че това не е за нея.
Ако и вие сте в това положение, не започвайте да се паникьосвате веднага. Няколко месеца след като бе проходила бебка, установих с успокоение, че и на това умение му идва реда. Когато детето реши, че е готово ще започне да го прави, особено, ако му създадем допълнителни стимули, това да се случи, колкото се може по-рано. Ето няколко бързи и лесни идеи за игри, включващи пълзене:
- Играйте по корем. – Прочетете приказка, излегнати по корем, играйте с куклите, камионите или каквото друго ви вдъхнови.
- Състезание – Направете си състезание с пълзене. Децата учат с подражание, така попълзете и вие. Може да пълзите напред и назад, защото във всяка от посоките се развиват различни мускули.
- Тунел от столове – Подредете няколко стола един до друг, покрийте ги с чаршаф, за да се получи тунел. Сложете играчка в края на тунела и стимулирайте детето да мине под столовете да си я вземе.
- Упражнения за заякване на ръцете и рамената – като “количка” например (детето върви на ръце, а вие му държите краката).