С настъпващата есен започнахме подготовката за сезоните на валежи, в които ще се налага да се позастояваме вкъщи и съответно да играем повече игри вътре. Затова започнахме събирането на материали за бъдещите ни игри. Естествено самото събиране също е под формата на игра: лов на съкровища.
Как я играем?
Избирам какво ще търсим в днешния ден спрямо къде ще се разхождаме.
На 12м+ просто й показвах картинка на какво търсим и го търсим заедно.
След като започна да се учи да брои: малката хвърля зарчета, за да определим по колко бройки от всяко нещо ще търсим. Спрямо възрастта на детето и личните му умения избирате колко неща едновременно да търсите. Аз лично тествам колко може да запомни – първият ден търси 2 вида неща, на следващия – 3 вида и така увеличавам с 1вид, докато видя, че се затруднява да запомни всички. На толкова вида спираме за седмица, след което тествам отново да увелича с 1 вид. По време на разходката, всеки път щом даде нещо ново броим дадения вид, за да упражним максимално броенето. След прибиране малката сортира събраните предмети по видове и ги прибираме при останалите, които сме отделили в предни дни.
Други подходящи упражнения още при събирането на материалите са:
- разговор за промените в природата през есента;
- назоваването на цветовете;
- обяснение от къде идват предметите – напр. перата от птиците (кой вид пера от кая птица са), листата на дърветата (кое листо от кой вид дърво е) и т.н.
- сравнение по големина на предметите от един и същи вид;
- сравнение по тегло и проверка как падат различните предмети, особено крайно различните като напр. камък и перо.
Лист за разпечатване с картинки, готов за попълване, може да изтеглите от тук.