6м+:
Криене на мидички/рапанчета (“Къде е рапанчето?”, скрива се, показва се “Ето го”) – тази игра до доста късно ги разсмива :).
За да е по-забавно под чадъра, може да се провисят рапани близо един до друг, за да дрънкат (използвала съм найлонови торбички за целта и шумулкат доста).
Бутилка, напълнена с пясък, мидички и водорасли е чудесна забавна играчка за най-малките. Може и само с мидички, за да дрънка много :).
Кофичка, пълна с вода и водорасли е забавна сензорна игра.
9м+:
Най-обикновеното ровене в пясъка е изключително полезно за малките и развитието на пръстчетата и контрола на ръката.
Ако пълзите, може да му заравните една отсечка, в края, на която да сложите играчки или по-големи рапани и да го стимулирате да ги събира, а за да е по-голямо предизвикателството може да му направите бабуни да трябва да изкачва.
Търкалянето също много ги забавлява, а е и много полезно. Просто се слага бебето на постелката и се търкяла в дадена посока и после обратно.
Усещането от пясъка е много особено и стимулира всички сетива на детето – т.е. може да го посипвате, да му покажете как да рови с крачета, да редувате сух и мокър пясък, за да направи разликата, както и пясък и вода.
На тази възраст вече се заглеждат и в сензорните кошници – т.е. събирате различни неща от плажа и му ги струпвате да си разглежда на спокойствие.
Ако активно хвърля неща, рапаните са идеални за мятане ;).
Ако му е интересно пъхането на неща, може да се предложи бутилка за пълнене с мидички.
Басейнче пълно с вода и рапани и играчки беше хит при нас